Czym jest proteza natychmiastowa i ile kosztuje
Czym jest proteza natychmiastowa i ile kosztuje
Lipiec 16, 2018
rtg zębów
Dlaczego przed wizytą dentysta zleca wykonanie RTG zębów cz. I
Sierpień 2, 2018
Pokaż wszystkie

Licówki sposobem na piękne zęby

Licówki sposobem na piękne zęby

Skrzywione jedynki, stałe przebarwienia czy przerwy między zębami sprawiają, że niechętnie się uśmiechasz? Licówki, czyli niewielkie płatki porcelanowe, sprawią, że odzyskasz pewność siebie. Zobacz, kiedy należałoby wybrać to wyjście, jak zakłada się licówki oraz ile to kosztuje.

Licówki to delikatne (0,2-1 mm grubości) płatki porcelany, które nakleja się na frontową nawierzchnię zębów, kryjąc w ten sposób mankamenty estetyczne.

Dla kogo licówki?

Za pomocą licówek można wybielić ząb, nadać mu doskonały kształt oraz barwę, przedłużyć go, rozszerzyć lub zlikwidować przerwy pomiędzy zębami. Wykorzystuje się ich również do niewielkiej poprawy ułożenia zębów, np. w przypadku delikatnego skręcenia lub stłoczenia, szczególnie siekaczy dolnych – owy cel osiąga się, wybierając właściwą grubość licówek. Natomiast nakładki te nie zastąpią leczenia ortodontycznego. Licówki to doskonałe wyjście zarówno dla osób, które zamierzają rozjaśnić odcień zębów oraz pozostawić prawdziwą barwę, ale zatuszować stałe przebarwienia. Zakłada się je również w przypadku nieładnych bruzd bądź drobnych zniszczeń zębów, np. pęknięć, ukruszonych lub zdartych brzegów, rzucających się w oczy wypełnień zębów frontowych. Tymczasem kiedy zęby są poważnie zniszczone, stosuje się korony ceramiczne. Nałożenie licówek eliminuje próchnica, dolegliwości dziąseł, wady zgryzu. Nie używa się ich także u osób z parafunkcjami zgryzowymi jak zgrzytanie zębami, ściskanie zębów, obgryzanie paznokci, gdyż wówczas łatwo o zniszczenie bądź odklejenie się licówek.

Właściwości licówek

Za pomocą licówek można odmienić kształt pojedynczych zębów bądź pełnych ich grup. Zazwyczaj nakłada się je na frontowe zęby – od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki. Na inne używa się korony albo metody pośrednie pomiędzy licówkami i koronami. Wynika to z faktu, że licówki są drobniejsze oraz obejmują wyłącznie zewnętrzną (wargową) nawierzchnię zęba, nie żującą. Z tego względu nałożenie ich wiąże się z małą ingerencją w twarde tkanki zęba bądź wręcz jej niedoborem – podczas wyrównywania usuwa się wyłącznie delikatną powłokę szkliwa bądź nie wykonuje się tej pracy, jeżeli licówka ma pogrubić bądź rozszerzyć ząb. Licówki pod względem odcienia oraz odczucia dotykowego są zbliżone do normalnego szkliwa zębów, lecz nie są wrażliwe na ubytki próchnicowe, ścieranie, mocne przebarwienia. Za ich pomocą można doskonale odwzorować fakturę oraz kolor zęba. Porcelana jest również obojętna dla tkanek. Profesjonalnie przygotowane licówki gwarantują odpowiednią szczelność brzeżną, dzięki dlaczego nie ma miejsc, gdzie mogłaby osadzać się płytka bakteryjna. To zagrożenie zmniejszają również cementy z dodatkami antybakteryjnymi bądź bakteriostatycznymi, na jakie przyklejane są licówki.

Idealny wygląd zębów można osiągnąć już po 2-4 wizytach u dentysty. Ogół zależy od wymagań pacjenta, ilości oraz rodzaju wykonania licówek (gotowe lub wykonywane na zamówienie). Wcześniej należy jedynie uleczyć zęby i je wybielić.