Dlaczego przed wizytą dentysta zleca wykonanie RTG zębów cz. II
Sierpień 18, 2018
leczenie kanałowe
Raz i porządnie leczenie kanałowe na jednej wizycie
Wrzesień 21, 2018
Pokaż wszystkie

Kiedy dentysta zakłada fleczer i dlaczego

fleczer stomatologia

Fleczer to plastyczny materiał dentystyczny zapewniający czasowe wypełnienie uszczerbków zębowych. Stomatolog wykorzystuje fleczer przede wszystkim wówczas, gdy nie może włożyć stałej plomby, gdyż ząb wymaga dalszego leczenia. Przez to również do właściwych zabiegów, w czasie jakich jest wykonywane czasowe wypełnienie, należy wielowizytowe leczenie kanałowe bądź zabieg wybielania martwego zęba.

Fleczer jest zbudowany ze specjalistycznego produktu, jaki – w przeciwieństwie do plomby stałej – łatwo oraz szybko się nakłada i zdejmuje. Jego założeniem jest tymczasowe wypełnienie ubytku w zębie, dzięki czemu pozostałości pożywienia nie dostają się do środka.

Przejściowe opatrunki muszą mieć pewne właściwości. Przede wszystkim powinny się charakteryzować:

– właściwą wytrzymałością – znaczy to, iż z jednej strony muszą przetrwać kilkunastodniowe mycie oraz mielenie posiłków z innej – zapewnić proste i błyskawiczne usunięcie opatrunku,

– doskonałą szczelnością – czyli odpowiednim przywieraniem do powierzchni zęba,

– niereaktywnością – fleczer nie może reagować w kontakcie z preparatami wykorzystywanymi w leczeniu,

– neutralnym smakiem – nie powinny zostawiać w ustach brzydkiego posmaku ani również oddziaływać na smak jedzonego pożywienia.

W roli tymczasowego opatrunku przeważnie jest stosowany cement cynkowo-siarczany. Do materiałów do wypełnień czasowych klasyfikujemy także cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy, cement prowizoryczny (oparty na mieszance tlenków cynku oraz krzemu, zarabianych roztworem kwasu fosforowego) i środki samotwardniejące.

Fleczer cynkowo-siarczany jest środkiem wieloskładnikowym, występującym w formie proszku i płynu. Przed założeniem tymczasowej plomby na ubytek oba elementy zostają przez stomatologa zmieszane, tworząc gęstą, miękką oraz plastyczną pastę. Substancja dokładnie zamyka niedobór próchnicowy oraz szybko utwardza pod wpływem śliny, separując wnętrze zęba od bakterii bytujących w jamie ustnej.

Po tym, jak stomatolog założy fleczer, pacjent nie winien spożywać oraz pić przez około pół godziny.