rtg zębów
Dlaczego przed wizytą dentysta zleca wykonanie RTG zębów cz. I
Sierpień 2, 2018
fleczer stomatologia
Kiedy dentysta zakłada fleczer i dlaczego
Wrzesień 14, 2018
Pokaż wszystkie

Dlaczego przed wizytą dentysta zleca wykonanie RTG zębów cz. II

RTG podstawą leczenia chorób jamy ustnej

Kiedy pojawia się próchnica zęba, zachodzące zmiany we wczesnej fazie może wykryć jedynie wykonanie panoramicznego RTG. Próchnica destruuje ząb od jego wewnętrznej strony, dlatego czasem podczas kontroli można jej nie zauważyć. Jedyną oznaką budzącą podejrzenia może być biała plama na szkliwie, która jest sygnałem demineralizacji. Plamy są trudne do wykrycia i na ich podstawie ciężko ocenić w jakim stopniu demineralizacja jest rozwinięta . W szczególności wykrycie utrudnione jest gdy znajduje się ona na powierzchni zębów stycznych, oddzielonych niewielką szparą. Lusterko stomatologiczne czy użycie zgłębnika nie będzie wystarczającym rozwiązaniem aby ocenić stan demineralizacji.

Sytuacja bywa także utrudniona w przypadku wystąpienia paradontozy. Pomimo faktu, że objawia się w postaci patologicznych kieszonek dziąsłowych, odsłonięciem szyjek, obniżeniem linii dziąseł oraz fragmentów korzeni zębowych, lekarzom trudno ocenić stan kości przyzębia i podjąć się umiejscowienia implantu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom do wykonywania panoramicznych zdjęć RTG, dentysta może ocenić obszar, który został naruszony na skutek paradontozy oraz określić stan tkanki kostnej.

Zdjęcie rentgenowskie jest niezwykle przydatną metodą podczas diagnostyki chorób jamy ustnej. Jeśli dentysta zleci wykonanie RTG zęba, w jego intencji nie jest podwyższenie ceny za wizytę, a jedynie chęć, aby ustrzec nas przed niepotrzebnymi w przyszłości zabiegami stomatologicznymi a czasem bólem towarzyszącym podczas przeprowadzania leczenia. Wykorzystując innowacyjne urządzenia można zapobiec rozwojowi stanów zapalnych a w niektórych przypadkach nawet uratować życie, jeśli pod powierzchnią tkanek wierzchnich powstały guzy nowotworowe.