Licówki sposobem na piękne zęby
Licówki sposobem na piękne zęby
Lipiec 30, 2018
Dlaczego przed wizytą dentysta zleca wykonanie RTG zębów cz. II
Sierpień 18, 2018
Pokaż wszystkie

Dlaczego przed wizytą dentysta zleca wykonanie RTG zębów cz. I

rtg zębów

Chcąc zapobiec niepotrzebnych zabiegów stomatologicznych oraz kosztów związanych z leczeniem, dentysta może zlecić pacjentowi uprzednie wykonanie RTG zębów. Ma też na uwadze nasz komfort, ponieważ dzięki zdjęciu, może dostrzec czy w jamie ustnej nie zachodzą jakieś niepokojące zmiany w postaci uszkodzenia tkanek, zniszczenia zęba przez próchnicę czy wypadnięcie z kości przyzębia.

 RTG umożliwia sprawdzenie stanu zębów i jamy ustnej, które z pozoru podczas zwykłej kontroli, nie budzą zastrzeżeń, a po pewnym czasie u pacjenta pojawia się ból i konieczność interwencji stomatologa. Zbadanie rzeczywistych rozmiarów zniszczeń powstałych na skutek próchnicy czy paradontozy usprawniają nowoczesne aparaty do wykonywania panoramicznych RTG stawów i zatok. Dzięki zastosowaniu sensora CMS najnowszej generacji, zdjęcia wyróżniają się wysoką jakością. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, które udogadnia pracę dentysty i zwiększa komfort leczenia u pacjentów, w szczególności u osób mających problemy z otwarciem jamy ustnej.

Dlaczego wykonanie RTG jest przydatne?

Zlecenie pacjentowi wykonania zdjęcia RTG zębów na początku leczenia przynosi wiele korzyści, np.:

  • Otrzymuje się precyzyjny obraz uzębienia, prezentujący także zawiązki zębów, zęby nadliczbowe lub zatrzymane,
  • Można dostrzec stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych,
  • Ujawniona zostają ogniska próchnicy pomiędzy zębami a także pod wypełnieniami, wyglądającymi pozornie szczelnie,
  • Można ocenić stan tkanek przed wykonaniem procedury inwazyjnej na skutek zabiegów stomatologicznych,
  • Istnieje możliwość oszacowania stanu kości przyzębia i ilości tkanki kostnej a także przeanalizowanie efektu procesy odtwarzania utraconej kości,
  • Można dokładnie rozplanować przeprowadzenie zabiegu

Aparaty do wykonywania zdjęć RTG coraz częściej pojawiają się w gabinetach. Dzięki innowacyjnym urządzeniom dentysta jest w stanie odpowiednio wcześnie poznać przyczyny dolegliwości jakie zachodzą w jamie ustnej, a które z pozoru nie wyglądają na niepokojący stan. Aparaty wyposażono w funkcję wykonywania skanów cienkowarstwowych „2D+” czyli opcję „3D like”. Metoda staje się niezwykle użyteczna podczas diagnozy umiejscowienia zęba zatrzymanego lub w celu kontroli zmian zachodzących w dodatkowej płaszczyźnie. Sprzęt posiada również program z myślą o najmłodszych pacjentach.